BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Neobične pojave na nebu iznad Rusije

Neobične pojave na nebu iznad Rusije
02.01.2022. god.
Kada je najbolje krenuti u „lov“ na polarnu svetlost? Gde se mogu videti tri sunca odjednom? Zašto oblaci postaju sedefasti?


Zimsko nebo u Rusiji pleni svojim jarkim bojama i prelivanjem svetlosti, naročito iznad Polarnog kruga. Na mrazu vazduh ponekad čini prava čuda! Ne verujete? Pogledajte ove fotografije.

Polarna svetlost

 Polarna svetlost u blizini reke Ure, Murmanska oblast.

Najgrandioznija pojava na arktičkom nebu je, naravno, polarna svetlost. To je prirodno sijanje koje se može pratiti tokom vedrih mraznih noći od septembra do marta. Polarna svetlost se najjasnije vidi na geografskoj širini od 67-70 stepeni daleko od velikih gradova. Govoreći naučnim jezikom, ona se pojavljuje u stratosferi kada čestice solarnog vetra stignu do magnetnog polja Zemlje. Ovo sijanje može biti u različitim bojama, od zelene do ljubičaste, i poprimati neverovatne oblike. Mnogi ljubitelji putovanja maštaju o tome da jednom ugledaju polarnu svetlost. Najpopularnija mesta u Rusiji u tom smislu su Murmanska oblast i Jamal.

Evo gde se još može videti!


7 najboljih mesta za posmatranje polarne svetlosti u Rusiji
Gde vlada najduža polarna noć u Rusiji?


Svetlosni stubovi

 

 

„Svetlosni stubovi“ na nebu iznad grada Naberežnije Čelni.

Žitelji različitih regiona Rusije od Sankt Peterburga do ruskog Dalekog istoka tokom hladnih godišnjih doba mogu da vide vertikalne stubove različitih boja koji liče na zrake reflektora ukočene u vazduhu. Ova atmosferska pojava nastaje pri niskim temperaturama (ispod -15 stepeni) i pri velikoj vlazi, kada se u vazduhu pojavljuju kristali leda. Tada se svetlost uličnih svetiljki ili automobilskih farova odražava u njima i formira mnogobrojne „stubove“.

Tri sunca ili halo

 

 

Halo iznad Jakutska.

Zamislite da se ujutru probudite i umesto jednog ugledate cela tri sunca! Kako ćete to objasniti? Ova optička iluzija se zove parhelij (lažno Sunce) ili halo. U pitanju je retka pojava koja nastaje samo tokom zime kada je napolju vedro i steže mraz. Sunce je nisko iznad horizonta i svetlost njegovih zraka se prelama kroz prizmu kristala leda u vazduhu. Tada se čini da Sunce nije jedno nego ih ima tri. Pravo Sunce je u centru a dvojnici su sa leve i desne strane (ponekad se vide samo dva Sunca). Ova pojava se može videti u Jakutiji i na Jamalu, a jednom u nekoliko godina se zapaža i u centralnom delu Rusije, pa čak i na jugu.

Sedefasti oblaci 

Sedefasti oblaci u Murmansku.

Oblaci raznih boja pojavljuju se na nebu prilikom izlaska ili zalaska Sunca. Kada Sunce zađe za horizont njegovi zraci se odbijaju od oblake, a čestice leda u vazduhu prelamaju tu svetlost i boje nebo jarkim bojama. U Rusiji se ova pojava primećuje na istim širinama kao i polarna svetlost, ali daleko ređe. Sedefasti oblaci se obično pojavljuju zimi i početkom proleća pri niskim temperaturama. Naučnici smatraju da je ova pojava vezana za oštećenje ozonskog omotača u Zapolarju.

Optičke varke (miraži) na Arktiku 

Optička varka u gradu Apatiti.

Verovatno ste čuli za fatamorganu koja se pojavljuje na vrelom pustinjskom pesku. Ali i iznad Polarnog kruga postoje zanimljive optičke iluzije. Arktički miraži se mogu pojaviti iznad vode kada stegne mraz. Vazduh se hladi iznad površine vode i u njemu se kao u sočivu reflektuju oblaci i okolina.

Takve optičke iluzije se pojavljuju u gradu Apatiti u Murmanskoj oblasti, iznad jezera Imandra. Mogu se primetiti nekoliko puta tokom zimske sezone.

Sočivasti oblaci 

Vulkanski pejzaž. Kamčatski kraj.

Na Kamčatki su vulkanska uzvišenja često „ukrašena“ gustim lentikularnim, tj. sočivastim oblacima. Oni se formiraju između slojeva vazduha i uvek u planinama. Čak i kada je vetar veoma jak oni su nepokretni, zbog čega liče na leteće tanjire. Takvi oblaci naročito efektno izgledaju kada zalazi Sunce i obasjava ih iz posebnog ugla.

Ana Sorokina, Russia beyond

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • Republika Komi. Vorkuta. Polarna svetlost iznad rudnika „Zapolяrnaя-2“, foto: Aleksej Rezničenko/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »